menu.svg
adobestock_137631676.jpeg

03. 07. 2021  Mlada fronta Dnes  - Zuzana Mendlová, strana: 13, rubrika: Severní Čechy


BEZDOMOVCI ODEŠLI, RUINA SE ZAČALA BOURAT


Teplice - V teplické Mlýnské ulici začala demolice ruiny nedostavěného lázeňského komplexu. Na místě objektu, který poslední desítky let hyzdil své okolí, má vzniknout zcela nová čtvrť. Plánuje to teplický developer Jaroslav Třešňák, který zdejší pozemky koupil a svůj záměr začal uskutečňovat právě bouráním rozvalin. Kvůli demolici však přišlo o střechu nad hlavou kolem padesátky bezdomovců, kteří stavbu na dohled od centra města obývali.

Několik jich ještě v pátek ráno vypomáhalo za úplatu s vyklízením odpadků z torza stavby. "Objekt znají lépe než my, takže se zapojili do vyklízení, úklidu a příprav na demolici," sdělil Jiří Schwab, jednatel společnosti VSJ mechanizace, která demolici provádí. Množství nashromážděného komunálního odpadu odhadoval na pět set až tisíc tun. Některé místnosti dokázali ilegální uživatelé domu od 90. let minulého století zaplnit až do metru a půl.

Kolem poledne prošli budovu strážníci a hasiči, aby zkontrolovali, že v budově nikdo nezůstal. Odpoledne pak začala samotná demolice budov pomocí těžké techniky a dvaadvacet metrů dlouhých nůžek, jež stavbu z panelů a cihel postupně rozstříhají. "Bude to jen strojní demolice. Během jednoho měsíce by mělo být vše hotovo. Nakonec tu zůstane jen zarovnaný terén," dodal Schwab.

Místní radnice i ve spolupráci s organizacemi, které se starají o lidi bez domova, nabídla všem obyvatelům ruiny možnost ubytování v azylových domech. Drtivá většina z nich ji však odmítla. "Nabídli jsme jim i obnovu občanských průkazů či očkování proti covidu, ale bez výsledku," řekl teplický primátor Hynek Hanza (ODS).

Obyvatelům objektu v Mlýnské ulici se od počátku, kdy se objevily první informace o chystané demolici, snažili pomoci i sociální terénní pracovníci. "Ti lidé, hlavně zpočátku, ani nechtěli našim informacím o bourání věřit," popsala zkušenosti z posledních dní Barbora Bočková z teplického spolku Květina s tím, že většina místních obyvatel čekala do poslední chvíle a opustila ruiny až během posledních dvou dní. "Nikdo neví, kam šli. V součinnosti s teplickým magistrátem, úřadem práce i policií, která by případně pomohla se ztotožněním osob, jsme těmto lidem nabízeli možnost zprostředkování zajištění dokladů. Bez nich se totiž nehneme dál, kdybychom pro ně chtěli využít možnosti krizového bydlení či azylových ubytoven," doplnila Bočková.
Sociální pracovníci odhadují, že zhruba z padesáti uživatelů budovy pochází dvě třetiny z Teplic a nejbližšího okolí. Ostatní pak ze zbylých koutů republiky. A naprostá většina zůstane dobrovolně dál na ulici a každý složí hlavu tam, kde mu to bude umožněno.

Městská policie proto podle slov primátora Hanzy bude v následujících dnech kontrolovat místa, kde všude se bezdomovci pohybují.

Byty, obchody, kavárny

Na místě nedostavěné lázeňské ubytovny, která stojí od 80. let minulého století, chce developer Třešňák postavit 20 domů s asi 300 byty, obchody a kavárnami. Chybět nemá ani supermarket a menší hotel. Svůj plán představil v polovině června městským zastupitelům. Podnikatel koupil pozemky od pražské firmy Simmex, které je koncem roku 2019, po dlouhých tahanicích o vlastnictví pozemku, přiřkl ústecký krajský soud.