menu.svg
adobestock_137631676.jpeg

17. 06. 2021  Mladá fronta Dnes- Pavel Přibyl, strana 20, rubrika: Severní Čechy

 


DEVELOPER CHCE TEPLICE ZBAVIT RUINY. PODAŘÍ SE TO?


Podnikatel Třešňák plánuje proměnit zchátralý areál v Mlýnské ulici v luxusní bydlení

Teplice - Známý developer Jaroslav Třešňák představil plán, jak oživit Mlýnskou ulici v Teplicích. Od pražské firmy Simmex koupil pozemky, na nichž stojí nechvalně proslulá ruina nedostavěného lázeňského komplexu. Tu chce podle svých slov co nevidět srovnat se zemí. Následně zde plánuje postavit 20 domů s asi 300 byty, obchody a kavárnami. Chybět nemá ani supermarket a menší hotel. Nové čtvrti má dominovat obří mlýnské kolo s náhonem.

"Na projektu pracujeme už rok. Představili jsme studii, nyní zpracujeme projektovou dokumentaci. Začít s tím chceme co nejdříve. Věřím, že do dvou let by se mohlo začít stavět," sdělil Třešňák s tím, že odhadované náklady se pohybují kolem 900 milionů korun.

Projekt počítá i s lávkou, která by propojila Havlíčkovy sady v městské čtvrti Šanov s Letnou a také se čtyřmi stovkami parkovacích míst, která budou ukryta pod zemí. "Bude to opravdu luxusní bydlení 21. století," dodal podnikatel.

Studii představil teplickým zastupitelům její autor, uznávaný teplický architekt Petr Sedláček. "Osobně to pokládám za jednu z nejdůležitějších věcí v Teplicích. Mlýnská ulice je nyní lobotomie vzhledu města a staronová čtvrť, která zde vznikne, bude spojnicí mezi dvěma lázeňskými územími. Chceme z tohoto vředu města vytvořit místo k nadechnutí a relaxaci," řekl.

Ruina nedostavěného lázeňského komplexu, která už desítky let chátrá a poskytuje útočiště bezdomovcům, by podle Sedláčka mohla padnout k zemi ještě do konce letošních prázdnin. Město ale nyní bude muset vyřešit, kam lidi bez domova z chátrajícího objektu přesune.

"Komunikujeme s odborem sociálních věcí a s organizacemi Květina a White Line, jež se starají o lidi bez domova. Snažíme se situaci řešit," potvrdil primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) s tím, že záměr výstavby nové čtvrti se mu zamlouvá.

"Mám radost, že by se konečně mohly pohnout ledy u této stavby bez vlastníka. Je to opravdu vřed města po bývalém režimu, s kterým jsme dlouhé roky nemohli nic dělat. Záměr pana Třešňáka objekt zbourat proto vítám. Nevím, zda je reálné, aby budova padla ještě do konce prázdnin, ale budu v to doufat. Čím dříve zmizí z našeho města, tím lépe," podotkl primátor.

Podle něj se jedná o zásadní záležitost a jeden z nejlepších záměrů, který kdy Třešňák ve městě představil. "Mohu jen doufat, že bude skutečně realizován. Strašně bych si přál, aby tam následně vyrostla zástavba, aby se propojily dvě části města, které jsou nyní násilně odděleny. Vznikla by staronová čtvrť, která tam vždy byla, ale bohužel šla za bývalého režimu k zemi. Moc by se mi líbilo, kdyby tato část města byla opět plná života," podotkl primátor.

Negativní vyjádření

Někteří lidé na sociálních sítích už se ale o budoucnosti Mlýnské vyjadřují negativně. Podle nich možná Třešňák nechá ruinu zbourat, následně ale bude čekat na investora, který výstavbu bytových domů zaplatí. Což prý může trvat i desítky let. Naráželi přitom na dřívější smělé plány developera, jako například výstavbu tzv. Šanovské věže na místě bývalých Městských lázní. Ty nechal Třešňák zbourat v roce 2008, ale 80metrový mrakodrap, kvůli kterému Tepličané dokonce sepisovali petici, dodnes nestojí.

"Já bych to postavil, ale nepovolilo mi to město," podotkl Třešňák a poukázal na další projekty, které se mu v Teplicích podařilo dotáhnout do konce. "Podívejte se třeba na zimní stadion. Zboural jsem ruinu a dnes tam stojí supermarket. Podařilo se mi i vrátit život do Krupské ulice a centra města, kde dnes stojí nákupní centrum Fontána," zmínil.