menu.svg
adobestock_137631676.jpeg

09. 07. 2021  Právo  - Karel Otcovský, strana: 9, rubrika: Severovýchodní Čechy


RUINU V MLÝNSKÉ NAHRADÍ NOVÁ ZÁSTAVBA


Demolicí ruiny nedokončené lázeňské budovy v Mlýnské ulici v Teplicích začala přestavba spojnice centra města s lázeňskou čtvrtí. Plánuje ji skupina JTH Group místního developera Jaroslava Třešňáka. V ulici by podle studie měly po desítkách let znovu stát domy, supermarket nebo hotel.
Zahájení demolice domu hrůzy, jak místní torzu budovy říkali, předcházelo na začátku července vystěhování bezdomovců. Ti opuštěnou stavbu léta obývali. Útočiště si tak museli najít jinde, což se s pomocí sociálních služeb podařilo. Bourací práce jsou nyní v plném proudu.

Parkování pod zemí

Objekt z cihel a betonových panelů měl původně sloužit lázeňským účelům, po revoluci ale nebyl dostavěn a od té doby chátral. Třešňák koupil pozemky pod ruinou a v jejím okolí od firmy Simmex poté, jakmile soud určil v roce 2019, komu pozemky patří. Cílem podnikatele je obnovit tuto dlouhá léta zanedbávanou část města.
"Chceme tento nevábný stav napravit a znovu prostor obydlit, oživit bytovou a oddechovou zástavbou, která obnoví urbanistické spojení lázeňských částí Teplic a Šanova," řekla Právu Radka Metz ze skupiny JTH.

Na území vznikne zhruba 350 bytových jednotek a až 450 parkovacích míst. Parkování bude řešeno vesměs pod zemí. Součástí projektu obnovy Mlýnské ulice je pěší zóna, potřebné občanské zázemí pro veřejnost, dále parkové úpravy, služby, drobné obchody či kavárny. Vznikne zde supermarket a studie počítá i s výstavbou hotelu, který rozšíří ubytovací možnosti pro návštěvníky města a lázní samotných.

"V projektu se počítá na promenádě s osazením mlýnským kolem s vodním náhonem, které má připomínat historicky doloženou existenci mlýnů a také původ místního pojmenování Mlýnská ulice," dodala Metz.
Studie kalkuluje také s lávkou nad ulicí. Podle architekta Petra Sedláčka, který je jejím autorem, má lávka propojit dva místními obyvateli vyhledávané městské parky – Havlíčkovy sady a Letnou. "Už v minulosti tady podobný nápad byl a tady by to teď bylo možné zrealizovat," připomněl Sedláček.

Město vstřícné k životu

Smyslem záměru přeměny Mlýnské ulice je podle Metz, aby byly Teplice vnímány jako město vstřícné k životu. "Klidové, ale se společensky a kulturně bohatým životem. Jako v podstatě všechna města, která mají tu výsadu a čest říkat si lázeňská," vysvětlila Metz.