menu.svg
adobestock_137631676.jpeg

01. 07. 2021  Forbes Česko  - Ondřej Kinkor, strana 102, rubrika: Češi na Balkánu


ČESKÝ HILTON


Opatijská riviéra. Tohle místo na chorvatském pobřeží přitahovalo nejbohatší evropské turisty už na konci předminulého století. Přijíždějí i teď a díky víc než dvouapůlmiliardové investici z Česka jich bude skokově přibývat.

Když osmimístný privátní letoun klesal na přistání na chorvatském ostrově Krk, teplický podnikatel Jaroslav Třešňák se svou manželkou z okénka vyhlíželi svůj hotel. Najít ho bylo snadné. Bílou stavbu zabírající plochu osmnáct tisíc metrů čtverečních vedle tyrkysového moře dost dobře přehlédnout nejde.

Cesta z letiště do pětihvězdičkového hotelu mezi Rijekou a Opatijí zabere dvacet minut. Developer Třešňák během ní vysvětluje, kde co dalšího v okolí stavěl a kde stavět teprve bude. A ještě přihazuje historku o tom, jak v zatáčce vedle Opatije v roce 1983 jako chudý student nocoval na pláži, kde mu nakoupené jídlo na druhý den během noci sežraly krysy.

Teď o kus dál může nocovat zrovna tak. Jenže tentokrát už mu pláž bude říkat pane a o chleba k snídani se bát nemusí. Pláž je totiž privátní, což je v Chorvatsku naprostá výjimka, a hlavně patří k jeho pětihvězdičkovému hotelu nesoucímu název Hilton Rijeka Costabella. Jeho personál mu tak ráno může donést snídani až ke šplouchajícím vlnám.

Turistům se hotel otevřel na konci června a Jaroslav Třešňák ho Forbesu ukázal těsně předtím, než dorazili první turisté, připravení utratit za týdenní pobyt přinejmenším sedmdesát tisíc korun. Vybrat si můžou z některého ze 130 pokojů s výhledem na moře nebo šedesátky apartmánů v samostatných vilách. A pak tu mají vyhřívaný venkovní bazén, wellness centrum tak rozsáhlé, že se v něm dá snadno ztratit, několik restaurací včetně jedné s michelinským kuchařem, vnitřní osmadvacetimetrový bazén, obří posilovnu, bar s barovým pultem z onyxu a výhledem, za který by se mohlo vybírat vstupné. Tahle obrovská stavba, o jejíž chod a především její hosty se starají tři stovky zaměstnanců, je svět sám pro sebe.

Celkem během tří let výstavby spolykala 105 milionů eur, tedy přes 2,5 miliardy korun. Zhruba 60 procent investoval Třešňák s rodinou, zbytek zaúvěrovala J&T Banka. Obrovská suma je tu vidět na každém kroku. Doslova. Nešetřilo se na ničem.

Španělské obklady, ručně vyráběný nábytek z Itálie, ale také několik tisíc židlí TON z Bystřice pod Hostýnem nebo stovky nepřehlédnutelných foukaných lustrů z autorské sklárny z Kamenického Šenova.

Třešňákovy aktivity na Jadranu ale otevřením hotelu nekončí. Ve svahu nad ním má v záloze pozemky, kde plánuje postavit ještě kongresové centrum pro dva tisíce lidí a dvě výškové budovy, z nichž jedna bude sloužit opět jako hotel, v druhé se pak chystá zřídit apartmány pro přímý prodej. Další podobné plány Třešňák spřádá v souvislosti se sedmihektarovým pozemkem poblíž Dubrovníku. Jeho koupě je prý na spadnutí.